Manapság sokan utaznak Erdélybe, hogy feltöltődjenek a hamisítatlan magyar kultúrával. Aki viszont letér a főútvonalról, olyan kincseket lelhet, melyekről már csak a történelemkönyvek lapjain vagy Tamási Áron regényeiben olvashatunk. Pedig Kalotaszeg mesevilága mind a mai napig valóság.

Az itt élők a honfoglalás óta tartják meg magyarságukat, amikor a Kalota nemzetség megtelepedett a ma ötven falut magába foglaló Kalotaszegen. Az 1200 lelkes Kalotaszentkirály a legendás vidék egyik legjelentősebb települése, ahol még elevenen élnek a magyar népszokások. Itt ünnepnaponként még természetes a jellegzetes népviselet, és amikor misére szólít a fakazettás mennyezetű ősi templom harangja bizony tartják a szokást: nemcsak külön helyen ülnek, de külön bejáraton át is lépnek isten házába a férfiak, a nők, a legények és a leányok. A harangszó amúgy is többet jelent itt, mint egy más templomban, hiszen a történelem viharában sokszor adott menedéket a helybeli magyaroknak az erődtemplom. Erről tanúskodik a kertben álló harang is, melyet még 1481-ben öntöttek és melynek hangja a templom leégésekor veszett el.

A kemény téli fagyok elmúltával egyre több vendég érkezik ide. A faluban 300 vendég is otthonosan pihenhet családi házaknál. Élvezheti a hamisítatlan magyaros vendégszeretetet, kóstolhatja a különlegesen zamatos helyi kolbászt vagy a csipkebogyólekvárt. A vendég itt biztosan családtaggá válik.