Hármas holtverseny született a Határtalanul középiskolai vetélkedősorozat nagydöntőjében. A három iskola közül kettő Budapesten található, ezek közül az egyik a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium csapata, a Fazekas2024D, amelyet Garamvölgyi Béla készített fel a megmérettetésre.

– A dobogó második fokán végeztek holtversenyben, be tudná mutatni, honnan érkezett a Fazekas2024D csapata?

– Minden nagyképűség nélkül mondhatom: a Fazekas neve már régóta fogalom, ennek minden áldásával és átkával együtt. Áldás, amikor nálunk végzett egykori diákok idehozzák gyerekeiket vagy unokáikat, hiszen ez azt jelenti, hogy értéknek tekintik az iskola szellemiségét, hagyományait; átok, amikor azokkal a –gyakran használt – sztereotip véleményekkel kell megküzdeni, miszerint „versenyistálló, kockatár, zseniképző” vagyunk. Én most nem szeretnék ezekkel foglalkozni, pláne a motivációkat keresni, ám hadd jegyezzem meg: „A falak ereje nem a kőben vagyon (…)” – ezt pedig Dobó István mondta, mindössze 470 évvel ezelőtt, innen (Noszvaj) nem is olyan messzire. Meghatározó pont az iskola történetében a „spec.mat” tagozat létrehozása, ami – többek közt – Kővári „Kavics” Károly tanár úr nevéhez köthető. Innen kezdve – szinte – egyenes út vezet a sokat emlegetett HVG-rangsorig. Összegezve: a Fazekas olyan hely, ahol szerencsésen találkozik egymással a szívesen tanuló, tehetséges diák a tudását szívesen átadó, tehetséges tanárral – mindezt ösztönző közegben.

– És a csapat?

– Iskolánk hat évfolyamos, általános tantervű (D) gimnáziumi osztályának tanulói. Hetedikes koruk óta dolgozom együtt velük, eddig minden tanév előtt elmentünk evezni – ami csapatépítésnek is kiváló. Osztályfőnökükként elmondhatom, hogy megbízható, fegyelmezett, szorgalmas, érzékeny és jól motiválható, kiválóan együttműködő ifjak közössége. Büszke vagyok rájuk. Szívesen végeznek kutatómunkát, érdeklődésük szerteágazó. Csoportban és egyénileg is tudnak és szeretnek dolgozni.

– Tavaly is indultak, és ötödik helyezettek lettek. Miért tartja fontosnak, hogy a diákok részt vegyenek ebben a programban?

– Több okból. Egyfelől, mert Ők is fontosnak látták és szerettek ezzel foglalkozni. Másrészt, mert a noszvaji környezet – és a szervezett programok – igen érdekesek voltak már tavaly is. Ennek hozadéka (a vegyes csapatok feladatai, pl. a színdarab előállítása „profik” segítségével) egyértelmű: barátságok alakulhatnak ki.

Számítottak ilyen remek eredményre, amellyel 300 ezer forint osztálypénz is jár a táborozás mellett?

– Hadd fogalmazzak úgy: benne volt a pakliban, ráadásul tettek is érte. Szerintem a nyereményt osztály-szintű közös program szervezésére, osztálykirándulásra fogjuk fordítani.

A döntőt itt tudjátok újra megnézni: