Kárpátalja mindig élen jár aktivitásban, ha a Határtalanul programjairól van szó. Nem volt ez másként a 2022-es középiskolai vetélkedősorozatban sem. A beregszászi Bethlen Gábor Líceum a tizennegyedik helyen végzett az idei versenyen, amivel a tanulók tovább öregbítették az iskola jó hírnevét.
A Beregszászi Állami Királyi Főgimnázium 1895-ben alakult, majd az 1944-es bezárást követően 1991-ben újra megnyitotta kapuit, már a független Ukrajnában. Ez mérföldkő a kárpátaljai magyarság életében, mivel az iskola magyar tehetségek fejlődését szolgálja. „A Bethlenesek csapat egy osztály, melynek én vagyok az osztályfőnöke” – ezt már a gyerekeket felkészítő tanár, Nedbál Klára mondta. „Sok tehetséges gyermek tagja ennek a közösségnek. Teljes taglétszámunk huszonöt fő. Kárpátalja számos településéről járnak ide gyerekek, akik rendkívül nyitottak és érdeklődőek.”
Az iskola tavaly kapcsolódott be a Nemzetpolitikai Államtitkárság által szervezett Határtalanul vetélkedőbe. A 2021-es második helyezés motiválta az idén indulókat, mert az akkori dobogósok hírét vitték a noszvaji tábornak, ami örök emlék számukra. A történelem szakos Nedbál Klára maga is ott volt a táborban: „Láttam, hogy a gyerekek mennyire élvezik a programokat, és arra gondoltam, hogy jó lenne, ha ezt az élményt az én osztályom is átélné – ezért neveztünk be.”
A vetélkedő egyik közösségépítő feladata az volt, hogy a diákoknak egy kisfilmet kellett készíteniük, amelyben bemutatják az iskolájukat: „A kisfilmet egyik diákunk Bunda Veronika találta ki. Amikor a többieknek is megmutatta, ők még adtak hozzá ötletet. A gyerekek a saját szemszögükből nézve próbálták a közösségünket bemutatni.” Klára szerint, aki a tavalyi döntőt is figyelemmel követte, jó kérdéseket kaptak, csak az idő volt picit kevés.
A Bethleneseket összekovácsolta a Határtalanul vetélkedősorozatban elvégzett közös munka, tanáruk elmondása szerint az egymillió forintos főnyeremény is inspiráló volt, de nem csalódottak, hogy azt végül nem ők nyerték meg. „Fontosabb, hogy a tanulók találkozhassanak diáktársakkal más régiókból, az anyaországból, és hogy minél jobban megismerjük egymás történelmét, földrajzát, szokásait és minden mást, ami összeköti a Kárpát-medence magyarságát. A Bethlen Gábor Líciumban különösen figyelünk arra, hogy a nálunk tanulók behatóbban megismerkedjenek a magyar történelem fontos részeivel, hiszen Trianon hatását nálunk generációk viselik.”
„Ez a verseny egy olyan tanulási lehetőség volt a gyermekeinknek, ami játékos formában olyan alapos tudást adott, amit egész életükben használni tudnak majd.” – állítja a kárpátaljai tanárnő.
A döntőt itt nézhetitek vissza: