A romániai Arad megye egyetlen olyan iskolája, ami magyar nyelvű oktatást biztosít középiskolás szinten – ez a Csiky Gergely Főgimnázium, amelynek „Valaki” nevű csapata bejutott a Határtalanul középiskolai vetélkedő online nagydöntőjébe, és ha már ott voltak, a kilencedikes diákok megszerezték a tizenötödik helyet.
– Milyen közösséget alkotnak a tanulók, akik részt vettek a Határtalanul egyes fordulói során?
– Ezek az alkalmak lehetőséget teremtettek arra is, hogy mindenki megmutassa, miben jó, miben tehetséges, s ezeket a képességeket igyekeztünk maximálisan értékesíteni a négy év alatt. Tanulmányi átlagunk nagyon jó, mindig törekedtünk arra, hogy egyre jobb jegyeket szerezzünk, de ami igazán fontos, hogy nem csupán az ÉSZ, hanem a SZÍV is működött, amit a szoros barátságok mellett a számos önkéntes tevékenység, adakozás is bizonyít.
– A korábbi Határtalanul vetélkedőn való részvétel előny volt?
– Igen, sikerült tapasztalatot gyűjteni, amiket idén felhasználtunk. Megismerkedtünk a kérdések jellegével, azok megfogalmazási módjával, illetve abban is gyakorlatra tettünk szert, hogy miként lehet minél hatékonyabban megválaszolni a kérdéssorokat. Osztályközösségünk nagyon lelkes, és mindig is igyekeztünk megragadni minden lehetőséget, mely segített abban, hogy jobban összekovácsolódjunk, s megmutassuk képességeinket. Nagyon szeretjük a kihívásokat.
– Hogy tetszett az idei verseny?
– A feladatok érdekesek és kreatívak voltak. A kérdések megfogalmazásának komplexitása igazi kihívás elé állított bennünket. Az első fordulóban mindenki egyénileg válaszolt a kérdéssorra, a többi fordulóban viszont már csoportokba szerveződtünk. A nagydöntőben minden csoportban kijelöltünk egy diákot, aki a válaszokat beküldi.
– Mennyire van jelen a mindennapjaikban Trianon?
– A diákok elég sok ismerettel rendelkeznek Trianonról, hatásaival pedig naponta szembesülnek. Viszont számos olyan rendezvényen vesznek részt, melyet Magyarország kínál, lehetőséget teremtve arra, hogy az elszakított területek diákjai találkozhassanak egymással. A Határtalanul program is lehetőséget nyújt, hogy a diákok jobban megismerjék a magyarlakta településeket, illetve történelmi, irodalmi, földrajzi ismeretekkel gazdagodnak általa a résztvevők.
A döntőt itt nézhetitek vissza: